تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مزايایی پرورش ميگوي وانامي:


  مزاياي پرورش ميگوی پا سفيد نسبت به گونه هاي بومي همانند ميگوي ببري سياه داراي يك سري مزايایي مي باشد. پتانسيل رشد ميگوي پا سفيد سريعتر از ميگوي ببري سياه است.آنها مي توانند به وزني بيش از بيست گرم تحت شرايط متراكم پرورش ( بيش از 150 در هر متر مربع ) دست يابند .گفتني است كه ضريب رشد ميگوي پا سفيد در آسيا ( تايلند و اندونزي ) به 1 تا 5/1 گرم در هفته با 80 تا 90 % بازماندگي در استخرهاي خاكي با تراكم 60 تا 150 قطعه در هر متر مربع مي باشد. اين در حالي است كه ضريب رشد و بازماندگي ميگو ببري سياه در تايلند 1 تا 2/1 گرم در هفته و با بازماندگي 45 تا 55% مي باشد كه ممكن است به علت ايجاد بيماريها و يا ژنتيك توليد مثل باشد. ميگوي پا سفيد قادر است در تراكم هاي خيلي زیاد بالاتر از 150 قطعه در هر متر مربع در استخرهاي پرورش حتي بيشتر از 400 قطعه در هر متر مربع در تانكهاي پرورش تحت شرايط كنترل شده ذخيره سازي شوند. اگر چه سيستم هاي پرورشي متراكم نياز به درجه بالايي از كنترل پارامترهاي محيطي دارند ولي مي توان تعداد زيادي ميگو را در منطقه محدودي پرورش داد.

  نكته ديگر اينكه ميگوي ببري سياه بر خلاف ميگوي پا سفيد به پروتين بالا و آب با كيفيت مطلوبي احتياج دارد .

   

  ميگوي پا سفيد قادر است كه دامنه وسيعي از شوري 5/ تا 45 PPT  را تحمل كند ولي 7 تا 34 PPT  مناسب ترين شوري مي باشد. در حالي كه رشد ميگوي پا سفيد به ويژه در شوري پايين در حدود 10 تا 15 PPT  بهتر مي باشد.اين قابليت موجب مي باشد كه ميگوي پا سفيد به عنوان يك كانديداي مناسب براي مزارع داخل كشور به حساب بيايد.

  اگر چه ميگوي پا سفيد قادر به تحمل محدوده وسيعي از دما مي باشد ولي بهترين دما براي رشد آن 23 تا 30 درجه سانتيگراد مي باشد . مناسب ترين دما براي رشد ميگو هاي كوچك ( 1 گرمي ) 30 درجه سانتيگراد و براي ميگوهاي بزرگ ( 21 تا 18 ) 27 درجه سانتيگراد مي باشد . ميگوي پا سفيد مي تواند دماي كمتر از 15 درجه ساتيگراد را تحمل كند ولي ميزان رشدشان كم مي باشد . طبق تحقيقات صورت گرفته مشخص شده كه ميگوي پا سفيد قادر است در طول فصل زمستان آسيا پرورش يابد و شايد اين مطلب از جمله دلايل انتخاب اين ميگو در آسيا مي باشد و همچنين در مقايسه با ميگوي ببري سياه مقاومت بالا یي به بيماري لكه سفيد دارد .

  نيازهاي پروتئيني ميگوي پا سفيد در مقايسه با ساير گونه ها ( ميگوي ببري سياه و ميگوي آبي ، ميگوي چيني و ميگوي سفيد هندي ) كمتر است كه علت موجب شده كه قابليت بيشتري براي استفاده اين ميگو در استخرهاي پرورشي و حتي تحت شرايط متراكم فراهم كند.براي مثال در تايلند غذايي را كه براي رشد ميگوي پا سفيد مورد استفاده قرار مي گيرد، حاوي 35 % پروتئين است كه مقدار آن 10 تا 15% كمتر از درصد پروتئينی ( 40 تا 45 % ) است كه معمولا براي تغذيه ميگوي ببري سياه به كار برده مي شود .

  در ادامه ميانگين ضريب تبدیل غذايي FCR  براي ميگوي پا سفيد در مقايسه با ميگوي ببري سياه 2/1 است . اين عوامل با همديگر موجب شده كه هزينه توليد ميگوي پا سفيد 20 گرمي در مقايسه با ميگوي ببري سياه 25 تا 35 % كاهش  يابد.
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 16 بهمن 1390 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159845
 • بازدید امروز :92878
 • بازدید داخلی :4609
 • کاربران حاضر :143
 • رباتهای جستجوگر:374
 • همه حاضرین :517

تگ های برتر